Tests4

Sieviete biedrības darbiniekiem rādījusi mājokļa fotogrāfijas un tehniskās apsekošanas atzinumu, kurā norādīts, ka sienām nepieciešams kosmētiskais remonts, malkas krāsnij nepieciešams kapitālais remonts un dzīvoklī nav ūdens, tomēr speciālistu atzinumā norādīts, ka mājoklis ir dzīvošanai derīgs. Biedrībā viņa vērsusies ar cerību, ka tā palīdzēs aizstāvēt viņas kā vientuļās māmiņas intereses.

“Ja Rīgas dome ierāda šādu dzīvokli sievietei, kurai ir septiņus mēnešus vecs zīdainis, bāriņtiesai bērni no ģimenes būtu jāizņem, jo viņi nonāktu dzīvošanai absolūti nepiemērotos apstākļos,” norādīja Ošāne.

Sieviete, kurai Mājokļu un vides departaments ierādījis šīs telpas, pastāstīja, ka šā gada janvārī izlikta no sava dzīvokļa, jo nav spējusi bankai samaksāt 350 latu hipotekārā kredīta maksājumu. Tobrīd viņa bijusi astotajā grūtniecības mēnesī un kopā ar sešus gadus veco dēlu palikusi bez pajumtes. Viņa vērsusies Rīgas domes Sociālajā dienestā, kas sievieti reģistrēja rindā uz pašvaldības dzīvokli, turklāt viņai piekodināts pēc otrā bērna nākšanas pasaulē noteikti iesniegt mazuļa dzimšanas apliecību, jo tādējādi ģimene varēs pretendēt uz divistabu dzīvokli.

Divu bērnu māte rīkojusies tā, kā ieteikuši Sociālā dienesta darbinieki, un 22.oktobrī saņēmusi no Mājokļu un vides departamenta aicinājumu iepazīties ar viņai piedāvātajām telpām. Ģimenei piemērota divistabu mājokļa vietā viņai ierādīts vienistabas dzīvoklis divstāvu mājas pirmajā stāvā Čiekurkalna 3.šķērslīnijā. Telpu kopējā platība ir 24 kvadrātmetri, dzīvoklī nav ne aukstā, ne karstā ūdens, ne apkures, malkas krāsns nedarbojas, arī grīdas segums ir daļēji sabrucis. Uz visiem nama iedzīvotājiem kāpņu telpā ir viena tualete, kuru izmanto sešas ģimenes. “Tas ir šausmīgi. Man bail to nosaukt par dzīvokli,” atzina sieviete.

Sieviete ir tikusi informēta, ka viņai ir tiesības no šī piedāvājuma atteikties un lūgt piedāvāt citu mājokli, taču departamenta darbinieks esot uzsvēris, ka ne uz ko labāku viņa nevarot cerēt – citi mājokļi būšot līdzīgā stāvoklī, savukārt pēc trešās atteikšanās reizes viņa nonāks rindas beigās.

Divu bērnu māmiņa gan apņēmusies jau rīt vērsties Mājokļu un vides departamentā ar lūgumu piešķirt viņai citu, dzīvošanai piemērotāku mājokli.

Savukārt biedrība, kas publicējusi graustam līdzīgā dzīvokļa attēlu sociālajā tīklā “Twitter”, saņēmusi zvanu no Rīgas mēra Nila Ušakova (SC) asistentes, ka jaunajai māmiņai ar zīdaini tiks ierādīta jauna dzīvojamā platība. “Cerams, ka šai ģimenei viss tiks atrisināts, bet vai vienmēr būs jāiesaista mediji un personīgi jāpievērš mēra uzmanība?”

Šī nav pirmā reize, kad pie šīs biedrības vēršas cilvēki, kuriem pašvaldība nav sniegusi nepieciešamo palīdzību. Šā gada augusta nogalē biedrībā palīdzību meklējusi sieviete ar piecus mēnešus vecu zīdaini, kura ģimenes strīda dēļ pametusi vecāku mājokli un vērsusies Sociālajā dienestā ar lūgumu sniegt pagaidu pajumti. Zīdaiņa mātei piektdienas vakarā atbildēts, ka krīzes centros brīvu vietu nav, un ieteikts atnākt pirmdien, bet līdz tam vērsties pie biedrības “Ziedot.lv”. Biedrības darbiniekiem tomēr izdevās sarunāt, ka sieviete ar bērnu tiek uzņemta vienā no krīzes centriem, ar kuriem sadarbojas pašvaldība.

LETA/Foto: Evija Trifanova/LETA