GBD 2014 iesniegto darbu galerija

NK 159 Auce Turkova

Konfektes "Kukulīši"

Konfekšu formu "Kukulītis" koncepts balstās uz Latvijas nacionālo kultūras vērtību - rudzu maizi, kas arī ir iekļauta Latvijas Kultūras kanonā.
Rudzu rupjmaize latviešu mājās arvien bijusi viens no pamatēdieniem, tāpēc tā ir viens no latviskuma simboliem arī mūsdienās. Ņemot vērā šī simbola valsts tradīciju reprezentējošās īpašības, ir izveidoti trīs konfekšu formu modeļi, kas attēlo baltmaizi, saldsskābo maizi un rupjmaizi.
Šāds konfekšu komplekts, kas pagatavots no baltās, piena un melnās šokolādes, tā baudītājus veiksmīgi iepazīstina ar, iespējams, stabilāko latviešu tautas tradīciju.

Tālāk

NK 151 Lolita Katkovska, Aiva Bumbure

2014-Rīga-Eiropa

Rīga - kultūras metropolīts, Eiropas nomale, tranzīta punkts starp Rietumiem un Austrumiem, pilsēta ar bagātām kultūras tradīcijām, koka apbūvi, jūgendstila arhitektūru utt.
Bagāžas zīme kā atmiņu simbols par Rīgu- kultūras galvaspilsētu 2014, kuras burvībai ir grūti pretoties.
Bagāžas zīmi lietojama ne tikai īpašuma atpazīšanai, bet tā ir arī pilsētas svarīgāko vietu un objektu informācijas glabātāja un atgādinājums par piedzīvoto un pārdzīvoto.

Tālāk

NK 138 Lita Ābeltiņa

Latvju zīmju ziepes

Latvju zīmju ziepes ir komplekts no 12 apaļas formas ar padziļinātu Latvju zīmju simbolu veidots ziepju gabals. Ir izmantotas tradicionālās Latvju zīmes : Auseklis-Rīta zvaigzne, Austras koks, Dieva zīme, Jumis, Laima, Māras krusts, Mēnes zīme, Ozola zīme -Akas zīme, Saules zīme, Ugunskrusts, Ūsiņš, Zalktis.Šāds ziepju gabaliņš ir ne tikai jauks suvenīrs, bet arī praktiski pielietojams produkts un tā lietotājs var saņemt visu zīmes spēku kas izsenis zināms Latvju tautai. Šo produktu var lietot kā komplektu vai kā atsevišķus priekšmetus. Darbs radīts 2014 gada jūnijs.

Tālāk

NK 125 Baiba Lindāne

ZEMES SPĒKS

Latvijas ZEMES SPĒKS cilvēku pabaroja un deva iespēju izgatavot nepieciešamos sadzīves priekšmetus. Mūsdienās tas ir saglabājies, kā spēcīgas amatniecības tradīcijas un bioloģiskā lauksaimniecība. Šo kultūras mantojumu apvienojot ir radīts latviešu ēdienu pasniegšanas komplekts - suvenīrs ZEMES SPĒKS. Tas sastāv no trīs traukiem, kuri izgatavoti, šobrīd populārākajās amatniecības tradīcijās un no Latvijā atrodamajām izejvielām. Šajos traukos var pasniegt Latvijas reģionam raksturīgos ēdienus - rupjmaizi, kaņepju sviestu, biezpienu un medu, kā arī citus pārtikas produktus.

Tālāk

NK 117 Jasmīna Grase

Goda Vieta

Lai gan maize no seniem laikiem ir bijis pamats mūsu sabiedrības ēdiena paletei- tā vienmēr uzskatīta par nabagu ēdienu. “Goda Vieta“ ir riekstkoka maizes delitis, kas ļauj novērtēt šo ēdienu un pēc maizes griešanas to izmantot arī eksponēšanai uz ēdamgalda. Kā dekors izmantotas Baltu zīmes, kuras senie Latvieši mēdza iegriezt maizē, ticot, ka tās dos svētību mājai un ēdienam. Šis dekors tiek izmantots arī drupaču novadīšanai. Maizes dēlim pieskaņots koka nazis ar nerūsējošā tērauda asmeni.
Video par produktu- https://vimeo.com/68915681

Tālāk

NK 114 Grafiskais un konceptuālais dizains: Anna Orniņa / ideja un realizācija: Baiba Altena

Aizraujošas kartupeļu kaujas spēlē KARTUPELIS

Kartupeli Latvijā no Dienvidamerikas, kur tie auga savvaļā jau pirms mūsu ēras, 1673. gadā no Hamburgas ieveda Kurzemes hercogs Jēkabs, lai pacienātu. Kopš tiem laikiem, latviešu tautas tradicionālajā kultūrā, kartupeļu talkas ir kļuvušas par neatņemamu rudens ražas novākšanas sastāvdaļu.
Spēli „Kartupeļu kaujas” mēs veltām šim vērtīgajam dārzenim, kurš daudzus gadu desmitus ir ļāvis izdzīvot un ir bijis pamatēdiens daudzās Latvijas ģimenēs.
Spēles komplektā ietilpst: Divi blociņi (CyclusOffset 80 gr) ar diviem spēles laukumiem katrā; Divi zīmuļi; Uzvarētāja Medaļa „Sarauj, Latvija”.

Tālāk

NK 107 Anna Žūriņa un Ilze Žūriņa

Ādas kaklarotu kolekcija "Kurzeme"

Ādas kaklarotu kolekcija "Kurzeme", izgatavota 2014. gadā. Darbā izmantoti Dienvidkurzemes tautastērpu ornamentu motīvi.
Mūsdienīgi ādas aksesuāri ir izmantojami kā akcenti dažādiem apģērbiem un noder kā Latviju raksturojoši suvenīri.
Apkaklēm izmantotas ģeometrisku formu aplikācijas no dabīgās ādas dažādos zelta un sudraba toņos un stikla pērlīšu izšuvums, kas izvietots uz dažādu toņu ādas pamatiem.
Aizdarei izmantotas zelta krāsas metāla detaļas.

Tālāk

NK 79 Māra Maižele

Scense. Sajūtu rosinātāji.

Ārstniecības augu lietošana un ciešā saikne ar dabu ir spēcīga latviskās kultūras identitātes iezīme. Sajūtu rosinātāju izgatavošanā izmantotas tikai dabīgas sastāvdaļas un Latvijas teritorijā ievākti ārstniecības augi. Pieejami no sešām augu sastāvdaļām (kumelīte, priežu skujas, priežu pumpuri, kaķumētra, balderiānis, pētersīlis) izgatavoti sajūtu rosinātāji ar iespēju augu klāstu papildināt. Produktu paredzēts lietot pasmaržojot, tādējādi stimulējot atmiņu un raisot pozitīvas emocijas – prieku, mieru un labsajūtu.

Tālāk

NK 78 Ieva Dāboliņa

Lelle LIENĪTE

LIENĪTE ir auduma suvenīrlelle – interjera elements. Lelle šūta no linu auduma un pildīta ar linsēklām un vilnu. LIENĪTEI ir garas vilnas dzijas bizes, linu krekls ar dzintara saktiņu, linu vai kāda Latvijas pagasta brunči, galvā izšūts „ziedu” vainadziņš. Linsēklu balasta pildījums neļauj lellītei apgāzties un to ir patīkami mīcīt, murcīt un mētāt, lai atbrīvotos no stresa. Lelle ir rūpīgi nostrādāts un tirgū pārbaudīts Latvijas suvenīrs, praktiski lietojama arī kā gredzenu turētājs.

Tālāk

NK 15 Svetlana Budzina

Dabīga lina auduma plecu somiņas

Plecu somiņas, kas papildinātas ar latviešu spēka zīmēm, ir latviskā tradicionālā mantojuma mūsdienu funkcionāls interpretējums, ko iespējams padarīt unikālu ar personalizētu apdruku.
Somiņas ir praktiskas un parocīgas nelielu lietu līdzņemšanai ikdienā, kā arī dodoties ekskursijās un uz koncertiem vai brīvdabas pasākumiem, kas ir nozīmīga un neatņemama Latvijas kultūras jomas sastāvdaļa.
Somiņai ir viens lielais nodalījums ar oderi, rāvējslēdzēju un viens nodalījums ārpusē ar spiedpogu aizdarē. Somiņas piemērotas dažāda vecuma bērniem un pieaugušajiem, jo tās lence ir regulējama.

Tālāk

NK 13 Karina Ķelle

Pienraksti

Pienraksti ir kreklu sērija, kuru grafikā tiek attēloti dainu teksti, kas uzdrukāti ar pienu. Piens kā latviešu tautas viens no svarīgākajiem produktiem un simboliem parādās uz krekla gan fiziski kā krāsviela, kuru var aptaustīt, gan arī simboliski dainu tekstos.
Tautasdziesmas laikmetīgi parādās uz krekliem - izmantojot piena krāsmainības īpašību, lietotājam tiek dota iespēja radīt personalizētu krekla grafiku – radīt savu stāstu no esošajiem dainu tekstiem, termiski apstrādājot noteiktus vārdus, kuri no baltās piena krāsas rezultātā iekrāsojas brūnā tonī, atstājot citus vārdus baltus.

Tālāk

NK 2 Karola Rubene

Latvju raksti mūsdienās

Rakstus sāku veidot, iespaidojoties no Jūlija Madernieka un Jūlija Straumes mūža veikumiem. Manī interesi izraisīja tas, cik lielas zināšanas par tautas mākslu ir nepieciešamas, lai izveidotu rakstu. Jūlijs Madernieks vairāk strādāja tieši ar Latvijas rakstiem, taču Straume veikli tika galā ar austrumu kultūru. Pati savos darbos necenšos ievērot krāsu kombinācijas, kas raksturīgas mūsu senčiem, jo vēlos ielikt lielu daļu sevis šajos darbos. Kompozīciju un rakstu salikumus veidoju, mācoties no grāmatām- cenšos izprast ko katra zīme izsaka, kurai citai tā ir līdzīga.

Tālāk