Muzeju krātuves ārtelpas tēlniecības ekspozīcija

Pulka_iela_mazs

No 2021. gada 27. novembra pie Muzeju krātuves (Pulka ielā 8, Rīgā) Latvijas Nacionālais mākslas muzejs piedāvā jaunu pastāvīgo ārtelpas tēlniecības ekspozīciju “Mītpoētiskie tēli“.

Tas ir īpaši patīkami pandēmijas apstākļos, kad uzturēties svaigā gaisā (un vēl mākslas klātbūtnē) ir ļoti vēlami un dziedinoši.

Jāatgādina, ka tumšajā laikā skaisti var caur apgaismotajiem logiem arī izbaudīt seno antīkās tēlniecības ekspozīcijas daļu, to, kas agrāk Rīgas Pilī – Aizrobežu muzejā – bija skatāma, kas uz Biržas telpām netika pārvesta.

 

Septiņu granīta skulptūru ekspozīcija iepazīstina ar 20. gadsimta 2. puses mākslas darbiem, kurus veidojuši tēlnieki Laimonis Blumbergs, Ojārs Feldbergs, Lilija Līce, Ojārs Siliņš, Juris Zihmanis un Zenta Zvāra. Izlasi vienojošais motīvs aicina ieskatīties, kā Latvijas folklorai, mitoloģijai, literatūrai un dabai nozīmīgi personāži un parādības atklājas tēlniecībā.

 

Visi darbi atspoguļo savam laikam raksturīgo akmens tēlniecības tradīciju: vispārinātas, skaidras formas, kas izceļ cietā un ārkārtīgi skaistā materiāla – granīta – īpašības. Katra skulptūra uzlūkojama kā atsevišķs dārgakmens, kas gan vēsta par laikmetu, kurā tas radīts, gan parāda autora rokrakstu un darbā risināto motīvu, gan aicina novērtēt granīta daudzveidīgo dabu un nokrāsas.

 

Ekspozīcijas mērķis ir mūsdienīgi interpretēt LNMM kolekcijas darbus pilsētvidē, veicināt mākslas pieejamību un izpratni, daļēji kompensēt mākslas pieredzes nepietiekamību dažādās sabiedrības grupās, kā arī iezīmēt un veicināt Muzeju krātuves ēku un teritoriju kā atvērtu un sabiedrībai pieejamu kultūrvietu.

 

Ekspozīcijas kuratore ir LNMM Tēlniecības un objektu kolekcijas glabātāja Arta Vārpa, vizuālās koncepcijas autors – tēlnieks Gļebs Panteļejevs.

 

Ārtelpas tēlniecības ekspozīcija pie Muzeju krātuves apskatāma bez maksas visu gadu, katru dienu diennakts gaišajā laikā.

Individuāliem apmeklējumiem tā ir pieejama arī pandēmijas ierobežojumu apstākļos.

Izstādi nākotnē plānots iedzīvināt ar ekskursijām un izglītības programmām dažādām auditorijām.