Līdz pieteikšanās termiņa beigām
Dienas
Stundas
Min.
Sek.


LatArch 250x200 Dpi laukDizaina sala 250x200 Dpi laukLTRK 250x200 Dpi laukLatBuvn 250x200 Dpi lauk DELFI-250x200-Dpi-laukBT1 250x200 Dpi laukAnitra_logo_mazs
AttelsR_250x200
Kronospan_250x200ACS_LV_AJ-Logo-mazais
sadolin_250x200

Mūsdienu vides pieejamības simbola konkurss

vides_piejamības_zīmes_konk

Starptautiskā Arhitektu savienība (International Union of Architects – UIA) un Starptautiskā Rehabilitācijas sadarbības tīkla organizācija (Rehabilitation International – RI) aicina iesniegt priekšlikumus 21. gadsimtam atbilstoša vides pieejamības simbola grafikas dizainam, kas labāk atspoguļotu tiesības uz iekļaušanu, neatkarību, fizisko un virtuālo pieejamību ikvienam, tai skaitā – cilvēkiem ar invaliditāti. Pieteikt savu simbola priekšlikumu konkursam iespējams līdz 25. martam.

Vides pieejamības simbolu 1968. gadā izvēlējās dizaina konkursā, ko organizēja Starptautiskā pieejamības un tehnoloģiju komisija (International Commission on Accessibility and Technology). Uzvarēja dāņu dizaina studentes Susannes Kofodas (Susanne Koefoed) radītais simbols, kas pazīstams arī kā «ratiņkrēsla ikona». To plaši izmanto joprojām, lai apzīmētu ēkas, telpas un citus apbūvētās vides elementus, kā arī transpotlīdzekļus, kas ir pieejami cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem.

 Dažu pēdējo gadu laikā ir parādījusies arī cita simbola versija — «Pieejamā ikona» («Accessible Icon»), kas figūrai ratiņkrēslā piešķir dinamiku. Šis simbols pāraudzis veselā kustībā, un ticis arī integrēts kā pieejamības emocijzīme. Tomēr šī ikona radījusi arī pretreakciju — to ir oficiāli noraidījusi Starptautiskā standartizācijas organizācija (ISO), tāpat, lai gan to oficiāli lieto vairākos štatos, simbolu federālā līmenī neatzīst ASV.

Kā norāda konkursa rīkotāji, starptautiskais pieejamības simbols veicinājis nepareizu izpratni par to, ka pieejamības jautājumi saistīti vien ar kustību traucējumiem un ratiņkrēsla lietotājiem, simbola dizanam neiekļaujot cilvēkus ar cita veida funkcionālajiem traucējumiem, piemēram redzes vai dzirdes zudumu.

Konkursa mērķis ir izstrādāt jaunu pieejamības simbolu, kas labāk atspoguļotu to cilvēku daudzveidību, kuri izmanto ēkas un cita veida apbūvēto vidi. Savus priekšlikumus jaunas ikonas dizainam aicināti iesniegt kā arhitekti un grafiskie dizaineri, tā šo jomu studenti. Konkursā iespējams piedalīties gan individuāli, gan komandās. Dizaina priekšlikumi kopā ar dizaina ieceres aprakstu jāsieniedz konkursa pieteikumu sistēmā līdz 25. marta plkst. 18.00 (plkst. 17.00 CET). Pilns konkursa nolikums pieejams  šeit >>>.