LatArch 250x200 Dpi laukDizaina sala 250x200 Dpi laukLTRK 250x200 Dpi laukLatBuvn 250x200 Dpi lauk DELFI-250x200-Dpi-laukBT1 250x200 Dpi lauk

 

Lodzas Dizaina festivāla laureāti

LDF19-www-PL-750x413-140320

Lodzas dizaina festivāla 2019′ atklāšanā 16. maijā paziņoti konkursa “Make me!” uzvarētāji!

Festivāla patrona – Ceramika Paradyż – finansētā galvenā balva PLN 50 000, 00 tika piešķirta Patrikam Henrijam Nagelam un Nilam Kērneram (Haus Otto) par projektu Brilles par dolāru – “The One Dollar Glasses”.

Žūrija savā lēmumā bija vienprātīga. Bieži vien tā nenotiek, ka izvēlēties galvenās balvas laureātu jau pirmajā balsošanas reizē ir tik viegli un pašsaprotami . Balva tika piešķirta par sociālo jutīgumu un procesu izpratni, par perfekto, pārdomāto izpildījumu un produkta estētisko īpašību dēļ. Tie žūrijas locekļi, kas valkāja brilles, bija pārliecināti, ka viņi drīzumā tās nomainīs pret jaunām, paštaisītām, kas būs tapušas kā šī apbalvotā projekta sastāvdaļa. Tā apgalvoja Agneška Jākobsone-Cielecka  (Agnieszka Jacobson-Cielecka), programmas direktore, dizaina skolas direktore un žūrijas pārstāve.

2019-HausOtto-martinaufmuth-TheOneDollarGlasses-4

Šā gada žūrijā strādāja – Czesława Frejlich, Agata Kulik-Pomorska un Pavejas Pomorski, Mariusz Włodarczyk, Michare Piernikowski un Maurizio Burrato.

Dizaineri saņēma arī īpašu balvu PLN 5 000,00  apmērā, ko finansēja Interprint, Lodzas dizaina festivāla sponsors. – Šogad mēs nolēmām piešķirt galveno balvu brīnišķīgai idejai, kas, mūsuprāt, palīdz tiem, kam tā visvairāk nepieciešama. Tas palīdz cilvēkiem, kuriem nebija tik paveicies kā mums, jo viņi bija dzimuši kaut kur citur pasaulē pilnīgi atšķirīgos ekonomiskajos apstākļos – precizēja Sylwia Lasota,  Interprint atbildīgā pārstāve.

Haus Otto ir dizaina studija, kas darbojas kosmosa un produktu dizaina jomā. Patriks Henrijs Nāgels (Patrick Henry Nagel), dzimis 1993. gadā, un Nils Kērners (Nils Körner), dzimis 1992. gadā, iepazinās Mākslas un dizaina augstskolā Štutgartē. Pēc Nila viesstudijām Mākslas un dizaina augstskolā Helsinkos un Patrika studijām Sanhosē štata universitātē Kalifornijā abi sāka sadarbību ekonomikas un kultūras jomā, kā arī dažādos projektos. Studijai, veidojot dizainu, ir patstāvīga, uz sadarbību vērsta pieeja. Katrs projekts, izņemot īpašus izaicinājumus, piedāvā vienkāršus risinājumus, kas bieži vien satur stāstījuma aspektu.

Apbalvotais projekts “One Dollar Glasses” viegli un rotaļīgi pēta stiepļu izmantošanas iespējas briļļu ražošanā. Pašlaik pasaulē ir vairāk nekā 150 miljoni cilvēku, kuriem ir vajadzīgas brilles, bet kuriem nav tām piekļuves  finanšu līdzekļu trūkuma dēļ. Izglītojot cilvēkus jaunattīstības valstīs un nodrošinot viņiem pareizos stiepļu liekšanas rīkus, tiek dota iespēja viņiem pašiem radīt savas brilles. Projekta mērķis bija izpētīt ražošanas sistēmas un tādu materiālu iespējas un ierobežojumus, kas maksā mazāk nekā dolāru. Projekts arī piedāvā šai problēmai ļoti plašu risinājumu spektru.

Lodzas dizaina festivāla finansētā galvenā balva PLN 10 000,00 apmērā tika piešķirta Mateusz Mioduszewski par projektu “ASHka –  no pelniem darināta keramika”. Mioduszewski studē Katovices tēlotājmākslas akadēmijā, kur viņš augstu apgūst industriālo dizainu. Viņš sadarbojas ar profesionālām dizaina aģentūrām, kultūras iestādēm un privātām struktūrām. Mioduszewski specializējas  galvenokārt dizaina, grafikas un fotografēšanas jomu projektos

2019-Mateusz-Mioduszewski-ASHka-ceramika-z-popiolu-1-min– Dzīvojot Silēzijā, es sapratu, kā un kādos daudzumos tiek izmantotas ogles. Veicot tirgus izpēti, es pievērsu uzmanību komerciālajai enerģētikas nozarei. Tas, ka liela daļa enerģētikas nozares balstās galvenokārt uz fosilo kurināmo, no valsts viedokļa nav mazsvarīgi. Turpinot pētīt šo tēmu, es pamanīju, ka aiz visas ekonomikas jomas ir milzīgi atkritumu krājumi, un jāatzīmē, ka lielākā daļa ar enerģiju saistīto atlieku ir pelni. Daudzie mēģinājumi ļāva izveidot materiālu, kurā ir līdz pat 70% pelnu. Šis tehnoloģiski pārbaudītais materiāls izrādījās lielisks, lai izgatavotu keramikas flīzes, traukus un podus un paredzot turpmāku iespēju paplašināt produktu klāstu. Materiāla papildu iezīme ir tā plašais potenciāls, kas izriet no iespējas veidot pamatmasu, izmantojot dažādus dabiskus krāsošanas un formēšanas procesus.

Make me! konkurss ir Lodzas dizaina festivāla galvenais elements. Tas ir pavadījis festivālu kopš tā otrā gada un izaudzis par vienu no nozīmīgākajiem starptautiskajiem konkursiem jaunajiem dizaineriem. Taču dizaineri nav vienīgais mērķis – konkurss ir atvērts arī visiem mākslas un dizaina studentiem un absolventiem vecumā no 20 –35 gadiem. Var iesniegt projektus industriālā dizaina, grafikas, arhitektūras vai modes jomā. Tehniku un izmantotos materiālus var brīvi izvēlēties, sākot no keramikas,  stikla un koka, un beidzot ar saplāksni un citiem mūsdienu materiāliem. Konkursā ir iekļuvuši dizaineri no visas pasaules, piemēram, no Ēģiptes, Ziemeļkorejas, Honkongas, Krievijas, Kanādas un Argentīnas. Žūrija ir atlasījusi 22 projektus no 148 iesniegtajiem priekšlikumiem, kas tiek prezentēti Lodzas dizaina festivāla izstādē.

Lodzas dizaina festivāla viesi centīsies atrast ceļu uz LABU DZĪVI līdz 26. maijam.

13. festivāla gadā tā organizatori vēlas aicināt ikvienu atvilkt elpu un pārdomāt, kas patiesi mums sniedz laimi, mieru, pārpilnību un drošības sajūtu.

Lodzas dizaina festivāls DOBRE ZELYCIE/LABA DZĪVE šogad notiek no 17. līdz 26.maijam.

Vairāk par festivālu iespējams skatīt  ŁDF tīmekļa vietnē  šeit >>>

Festivāla visi atjaunotie foto skatāmi  šeit >>>