PV2 250x200 Dpi laukAXOR-250x200-Dpi-laukAMfurnitura 250x200 Dpi laukIntarsija 250x200 Dpi laukir-250x200-Dpi-lauk

Latvijas mebeles 250x200 Dpi laukLatArch 250x200 Dpi laukDizaina sala 250x200 Dpi laukLTRK 250x200 Dpi laukLatBuvn 250x200 Dpi lauk DELFI-250x200-Dpi-laukBT1 250x200 Dpi lauk

 

Latvija šī gada Venēcijas biennālē

Veneecijas paviljona atklaashana

Venēcijas biennāles 16. starptautiskajā arhitektūras izstādē, kas tika atklāta 2018. gada 26. maijā, Latviju pārstāv kuratoru komanda ar  ekspozīciju «Kopā un atsevišķi» (angliski – «Together and Apart.»), kurā apskatīts daudzdzīvokļu nams kā arhitektūras kategorija, kas vienlaicīgi piedāvā dzīvi kopā un atsevišķi — kaut arī dzīvoklis sniedz iespēju norobežoties no ārpasaules, tas vienmēr ir arī daļa no kopīgas struktūras. Gandrīz divas trešdaļas Latvijas iedzīvotāju dzīvo daudzdzīvokļu namos, kas ir otrs augstākais īpatsvars visā Eiropā; tomēr gan eksperimenti dzīvojamo namu arhitektūrā, gan plašākas diskusijas par to, kādā vidē dzīvot modernai Latvijas sabiedrībai, ir lielā mērā pazudušas no arhitektūras diskursa.

Latvijas ekspozīcijā tieši daudzdzīvokļu nami tiek izvērtēti kā sabiedrības sakārtotājelements.

Darba grupas nolūks ir aktualizēt jautājumu par to, kā dzīvot līdzās aizvien sarežģītākā mūsdienu sabiedrībā un kā daudzdzīvokļu ēku arhitektūra to var nodrošināt. Ekspozīcijā tiek izceltas tās daudzdzīvokļu nama daļas, kas nav reducējamas uz privātu sfēru un individuālu dzīvokli — kāpņu telpas, balkonus, pagalmus, starpsienas un citus fragmentus, kas arhitektūras teorijā un laikmetīgajā periodikā visbiežāk paliek analīzes otrajā plānā, taču uzskatāmi raksturo sabiedrības aktuālos ideālus un ietekmē kopīgu vērtību veidošanos.

Venēcijas arhitektūras biennāle ir vērienīgākā un prestižākā arhitektūras izstāde pasaulē, kas tiek rīkota reizi divos gados. Latvija ar nacionālo ekspozīciju Venēcijas arhitektūras biennālē piedalās kopš 2002. gada, un 2018. gadā būs mūsu valsts astotā dalības reize. 2016. gadā Latviju, Lietuvu un Igauniju izstādē pārstāvēja kopīgi veidots Baltijas paviljons.

2018. gada biennāles virskuratores ir īru arhitektes Ivonna Farela (Yvonne Farrell) un Šellija Maknamara (Shelley McNamara), kuras vada arhitektu biroju «Grafton architects» un 2012. gadā ieguvušas Venēcijas arhitektūras biennāles Sudraba lauvu. Viņu piedāvātā biennāles tēma šogad iezīmēta ar vārdiem  BRĪVĀ TELPA  (FREESPACE).

Darba grupā strādāja arhitekte un urbāniste Evelīna Ozola, arhitekts Matīss Groskaufmanis, scenogrāfe Anda Skrējāne un Latvijas Jaunā teātra institūta vadītāja Gundega Laiviņa. Biedrība «Latvijas Jaunā teātra institūts», kam ir dziļa interese par laikmetīgās mākslas, sabiedrības, dzīves telpas un pilsētvides mijiedarbi un pieredze Latvijas nacionālās un studentu izstādes īstenošanā Prāgas Scenogrāfijas kvadriennālē, nodrošināja ekspozīcijas producēšanu un tehnisko realizāciju.

Vairāk par biennāli un Latvijas ekspozīciju skatīt  šeit >>>