LatArch 250x200 Dpi laukDizaina sala 250x200 Dpi laukLTRK 250x200 Dpi laukLatBuvn 250x200 Dpi lauk DELFI-250x200-Dpi-laukBT1 250x200 Dpi lauk

 

Konkurss: Ko var darīt dizains?

www.dezeen.com

Projektu iesniegšanas termiņš ir 2016. gada 1. maijs.

Amsterdamā bāzētā starptautiskā dizaina platforma „Ko var darīt dizains” (What Design Can Do jebWDCD) kopā ar IKEA fondu un ANO Bēgļu aģentūru (UNHCR) ir izsludinājuši vispasaules dizaina konkursu ar nosaukumu What Design Can DoRefugee Challenge (WDCD Bēgļu izaicinājums). Tas aicina dizainerus piedāvāt jaunus risinājumus bēgļu uzņemšanai un integrācijai urbānās teritorijās. Pieci labāki projekti saņems 10 000 eiro lielu finansējumu ideju attīstīšanai.

Arterritory.com sazinājās ar WDCD pārstāvi, lai uzzinātu ko vairāk par šo konkursu.

Jūsu dizaina konkursu atbalsta IKEA. IKEA fonds sadarbībā ar ANO Bēgļu aģentūru jau ir attīstījuši vienu bēgļu mājokļa modeli, Johana Karlsona projektētu. Vai varat par to pastāstīt vairāk – kā tas darbojas reālajā dzīvē?
ANO Bēgļu aģentūras galvenais uzdevums ir aizsargāt bēgļu tiesības un nodrošināt elementārus dzīves apstākļus. Aģentūra ļoti kritiski izvēlas savus sadarbības partnerus. IKEA fonds un ANO BA sadarbojas no 2010. gada. 2015. gadā organizācija Better Shelter humanitārajām misijām visā pasaulē piegādāja vairāk nekā 10 000 šīs Johana Karlsona radītās pajumtes vienības. Piemēram, 520 no tām pagājušā gada septembrī tika nogādātas ANO Bēgļu aģentūras misijā Lesbas salā. Šī gada februārī Better Shelter unAhalna Campaign piedāvāja pagaidu mājokļus Irākā – tiklīdz būs atrasts nepieciešamais finansējums, tiks iegādātas 500 vienības, kas dos patvērumu vairāk nekā 2500 cilvēkiem Bagdādes apkārtnē.

Kādi faktori dizaineriem būtu jāņem vērā, projektējot pagaidu mājokļus bēgļiem?
Jāņem vērā, ka dizains šeit apvieno visdažādākās sfēras: telpisko, grafisko, produktu, modes utt. Mēs ļoti vēlamies uzsvērt konkursa starpdisciplināro nostādni. Vēl mēs aicinām savas idejas izteikt tos dizainerus, kuri nākuši no valstīm, kas ar šīm problēmām saskārušās vistiešāk, – Turcijas, Tuvo Austrumu un Āfrikas valstīm. Konkursa nosaukumā ir vārds ‘izaicinājums’, taču vienā brīdī mēs sapratām, ka šim izaicinājumam ir nepieciešams konteksts. Tāpēc daudz laika veltījām izpētei, lai formulētu paplašināto konkursa nolikumu. Tas definē piecus galvenos jautājumus, uz kuriem konkursa dalībnieki tiek aicināti sniegt atbildes.

Ko var darīt dizains, lai uzlabotu pagaidu mājokļu un bēgļu uzņemšanas centru kvalitāti?
Ko var darīt dizains, lai veicinātu bēgļu personisko izaugsmi, gaidot patvēruma piešķiršanu?
Ko var darīt dizains, lai tuvinātu bēgļus un viņus uzņemošās kopienas?
Ko var darīt dizains, lai nodrošinātu būtiskas informācijas apmaiņu?
Ko var darīt dizains, lai attīstītu bēgļu potenciālu?

Šie pieci jautājumi domāti tam, lai palīdzētu dizaineriem izprast plašo un komplicēto tēmu. Mēs nepretendējam uz bēgļu problēmu atrisināšanu, mēs tikai ceram padarīt viņu apstākļus ciešamākus un cilvēciskākus.

Vai varat izcelt organizācijas „Ko var darīt dizains” citas aktivitātes?
Organizācija „Ko var darīt dizains” (WDCD) izveidojās 2011. gadā kā ikgadēja, dizainam veltīta konference. Mūsu mērķis bija iedvesmoties, tāpēc uzaicinājām vairākus aizrautīgus runātājus, tostarp, Kameronu Sinklēru, kas ir britu nozīmīgākais dizainers un grāmatas Design Like You Give a Damn(2006) autors, Hārvarda Dizaina skolas profesoru Rahulu Mehrotru, Lielbritānijas Dizaina padomes galveno izpilddirektoru Deividu Kesteru, inovāciju eksperti un TED runātāju Reičelu Ārmstrongu, modes mākslinieku Ladumu Ngksokolo, dizaineru Marselu Rozenbaumu, dizainerus brāļus Kampanas un grafisko dizaineru Stefanu Zāgmeisteru.
Sinklērs, piemēram, mums ļāva saprast, kā arhitekti var darboties humanitārajā palīdzībā, Mehrotra atklāja, ko varam mācīties no Indijas, tāpat arī modes mākslinieks Ngksokolo no Dienvidāfrikas un Marselu Rozenbaums no Brazīlijas parādīja brīnišķīgus sociāli orientēta dizaina piemērus.
Bēgļu izaicinājuma” konkursa nebūtu, ja mēs nebūtu sākuši ar inspirāciju. Šis konkurss ir mūsu pirmais solis no iedvesmas uz aktivitāti. Mēs ar to lepojamies un vēlamies arī turpināt strādāt tālāk.

wearable-habitation-project-refugees-2
Viens no pirmajiem konkursā iesniegtajiem projektiem ir valkājams mājoklis, ko radījuši dizaina un tekstilmākslas studenti no Londonas Karaliskās mākslas akadēmijas. Tapis kā tieša reakcija uz Sīrijas bēgļu krīzi, šis daudzfunkcionālais mētelis no izturīgās, ultravioletos starus necaurlaidīgās un elpojošāsTyvek membrānas var kalpot gan kā guļammaiss, gan telts. Kad to uzvelk mugurā, tas atgādina maisveidīgu vateni ar lielu kapuci. Iekšējās kabatas var izmantot kā vietu, kur glabāt pasi un citas vērtīgas lietas.

wearable-habitation-project-refugees

Rakstu sagatavojis Arterritory: vairāk info>>>.
Vairāk par “WDCD Bēgļu izaicinājums”: skatīt šeit>>>.