Klasiskās vērtības atkal aicina!

klasiskaas_veertiibas

Turpinot šķirstīt dizaina vēstures lappuses, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs aicina Jūs uz apmeklētāju iecienīto bezmaksas izzinošu lekciju ciklu “Klasiskās vērtības“, kas norisināsies tiešsaistes platformā Zoom. Šoreiz interesenti iepazīs 18. gadsimta stikla amatniecības un 19.–20. gadsimta rūpnieciskā dizaina vēsturi, meklējot kopsaucējus ar klasiskās un mūsdienu mākslas un dizaina attīstības tendencēs Latvijā un pasaulē.

 

“Klasisko vērtību” jauno sezonu 14. septembrī plkst. 17.30 atklās Arhitektūras muzeja direktore ILZE MARTINSONE, runājot par postmodernisma vēsmām 20. gadsimta 80. gadu Latvijas arhitektūrā un dizainā. Šī virziena izteiksmes līdzekļi kalpo kā antitēze visam, ko sludināja modernisms – forma un vēstījums ir svarīgāks par funkciju, vēstures citāti ir brīvi izmantojami, īstu materiālu vietā var apzināti lietot imitācijas utt. Latviešu arhitekti gaisā virmojošās neatkarības idejas tiecās paust ar vietējā piederībā meklētiem risinājumiem. Kādi tie bija – noskaidrosim lekcijā.

Reģistrācija pasākumam šeit.

 

Cikla turpinājumā 12. oktobrī plkst. 17.30 mākslas vēsturniece ANETE PIŅĶE ievadīs veiktajā pētījumā par talantīgā uzņēmēja Roberta Hirša 1925. gadā izveidoto tekstila ražotni “Rīgas audums”,  kas savulaik ātri kļuva par vadošo modes zīmolu starpkaru Latvijā. Izmantojot slavenās tekstilfabrikas paraugu grāmatas, izsekosim aizraujošajam zīda audumu apdrukas ornamentu ceļam no Parīzes modes namu jaunākajām kolekcijām līdz dāmu apģērbiem Rīgas ielās 20. gadsimta 20.–30. gadu periodā – laikā, kad gatavo apģērbu ražošana vēl nebija ieguvusi masveida raksturu, tāpēc audums kļuva par sinonīmu modei.

Reģistrācija pasākumam šeit.

 

  1. novembrī plkst. 17.30 Latvijas Nacionālā vēstures muzeja direktora vietniece krājuma darbā ANITA MEINARTE iedvesmos atskatīties uz bīdermeiera laikmetu, kad augstu tika vērtētas patriarhālās attiecības ģimenē un mājīgs mājoklis, kas sniedza patvērumu pēc ikdienas rūpēm. Bīdermeiers ir ne tikai mākslas stils, kas izpaudās lietišķajā mākslā, interjerā, glezniecībā un grafikā, tās ir cilvēku attiecības, dzīves forma un pilsoniskās sabiedrības centieni, kas tolaik veidojās un krāšņi uzplauka vācu zemēs. Latvijas piederība vācvalodīgai kultūrtelpai, virkne sociālo un kultūrvēsturisko aspektu noteica bīdermeiera ietekmi interjeru izveidē, lokālajā mēbeļu galdniecībā un tēlotājā mākslā 19. gadsimta pirmajā pusē, kam arī būs veltīts lektores stāsts.

Reģistrācija pasākumam šeit.

 

Cikla noslēgumā 21. decembrī plkst. 17.30 Rundāles pils galvenā krājuma glabātāja un krājuma nodaļas vadītāja KRISTĪNE BUDŽE pievērsīsies līdz šim maz zināmajai  stikla lustru vēsturei. Lekcija sniegs daudzpusīgu priekšstatu par šo interesanto šķautni amatniecības attīstībā gan pasaulē, gan Latvijā, parādot saglabājušos 18. gadsimta stikla lustru piemērus no nelielām Latvijas lauku baznīcām.

Reģistrācija pasākumam šeit.

 

Aicināts ikviens interesents!

 

Vietu skaits ierobežots.

Nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās, izmantojot elektronisko anketu katrai lekcijai atsevišķi.

Lūgums reģistrēt savu dalību laicīgi.