Kas jāzina par interjera tekstilu, iekārtojot mikrobioloģiski drošu vidi?

attels-rakstam_11

Kopš pandēmijas sākuma ir pāgājis pietiekami ilgs laiks, lai sabiedrība sāktu aprast ar domu, ka vīruss ir daļa no šī brīža realitātes, un vismaz pagaidām tas nedomā izzust. Iespējams, vīruss ir radījis lielāku tieksmi pēc drošības sajūtas un mājīguma ne tikai privātajā telpā, bet arī publiskajā iekštelpā, kur līdz šim tieši interjera tekstils tika izmantots, lai nodrošinātu šīs kvalitātes.

Vai situācija varētu mainīties nākotnē un sabiedriskie interjeri tiktu veidoti ar minimālu tekstila izmantojumu?

Šis jautājums Latvijas interjera dizaineru lokā pagaidām nav plaši diskutēts, jo no jauna projektētu sabiedrisko interjeru mums ir mazāk nekā citur. Vienkāršākais veids ir atteikties no tekstila vispār, taču pasaulē tā nenotiek. Kāpēc tā?

Radošās industrijas un to atbalstošie ražošanas uzņēmumi aktualizē iepriekšējo gadu iestrādes drošas vides radīšanai. Izrādās, ka speciālais tekstils ir konkurētspējīgs un atvieglo drošas vides uzturēšanu, jo spēj piedāvāt aizsardzību pret dažādiem patogēniem (Shield aizsardzība), tas ir nedegošs (FR īpašības), viegli tīrāms un mitrumu atgrūdošs. Shield tehnoloģijas audumi tiek minētas līdzās antibakteriāliem materiāliem mēbelēm ar Biocote tehnoloģiju, vara sakausējumiem interjera elementos un kvarcam virsmās. Tekstila uzdevums interjerā ir nodrošināt komfortu, un no tā cilvēce, šķiet, negrasās atteikties.

 

Vai iespējams ar tekstilu radīt antibakteriālu un drošu vidi ?

Medicīnas jomas speciālistu  izplatīto viedokli par antibakteriāla tekstila bīstamību – kā apstākļu  radītāju antibakteriālai rezistencei (īpaši izturīgu slimību izraisītāju iegūšanai) – var galvenokārt attiecināt tikai uz antibakteriālajiem audumiem, kuru ražošanā izmantotas sudraba šķiedras.

Interjera tekstils, ko šobrīd izvēlas medicīnas iestādēs, piemēram, Somijā, ir ar ShieldPlus antibakteriālo aizsardzību, kas iznīcija baktērijas, mikrobus un arī vīrusus. Ar ShieldPlus tehnoloģiju ražotie audumi testos parādījuši antibakteriālu iedarbību uz 77 patogēniem, to starpā MRSA, E-coli, C diff (Clostridium difficile), Klebsiella spp., kā arī uz jaunāko apdraudējumu SARS2 Covid – 19.

attels-rakstam-2

 

Kā darbojas ShieldPlus?

ShieldPlus aizsargā auduma virsmu no mikroorganismu iekļūšanas dziļākos slāņos. Šī tehnoloģija nav saistīta ar aktīvās vielas iedarbību uz mikroorganismiem un iespējamiem to pielāgošanās riskiem.

 

Kāpēc šī tehnoloģija ir īpaša?

Tā ir antibakteriāla apstrāde, kas piešķir audumam nezūdošas un nemainīgas antibakteriālas īpašības, kas saglabājas visu izstrādājuma dzīves ciklu.

 

  1. ShieldPlus darbību neietekmē auduma mazgāšanas biežums;
  2. ShieldPlus neizraisa alerģiskas ādas reakcijas;
  3. ShieldPlus īpašības saglabājas un audumu aizsargā neatkarīgi no lietojamības ilguma;
  4. Videi draudzīgāks nekā audumi ar vara vai sudraba klātbūtni.

 

Kas lācītim vēderā?

Antibakteriālais ShieldPlus mēbeļu audums sastāv no 5 slāņiem. Katram no tiem piemīt atšķirīgas īpašības un funkcijas.

Apakšējais slānis nodrošina ugunsdrošību (1.slānis)

Virs tā  – ūdensdroša membrāna (2.slānis)

Vidējais slānis – interjera audums, mākslīgā āda vai mēbeļu vinils ar tam raksturīgo faktūru un krāsu toni. Slānis, kuru vizuāli un ar tausti novērtē lietotājs (3.slānis)

Audumu aizsargā netīrumus atgrūdošais slānis, kas nodrošina vieglu kopšanu (4.slānis).

Visu pārklāj ShieldPlus antibakteriālās aizsardzības „vairogs” (5.slānis).

 

Kas padara šos audumus piemērotus dažādiem interjeriem?

Tā ir plaša un daudzveidīga interjera audumu saime, ko veido daudzas savstarpēji saskaņojamas audumu kolekcijas mēbelēm, dienas un nakts aizkariem, gultas veļai un gultas pārvalkiem, žalūzijām. Krāsu un faktūru daudzveidība vairāk nekā 600 audumu veidos. Antibakteriāls audums vairs nav garlaicīgs. Estētiskās un tehnoloģiskās kvalitātes ir paplašinājušas to izmantojumu, kā vēl nekad.

Tās ir audumu apdrukas, austi audumi, mākslīgā āda un mēbeļu vinils, kas izmantojami gan iekštelpās, gan ārtelpā.

Daudzo audumu kolekcijas veido dažādu bāzes audumu apdrukas. Tehnoloģija pieļauj iespēju dizaineram iesniegt savu auduma apdrukas zīmējumu, saskaņot drukas paraugu un beigās saņemt gatavu produktu.

Iespējams saņemt neierobežotu skaitu bezmaksas audumu paraugus darbam.

Tāpat ir iespējams iepazīties ar testu rezultātiem un sertifikātiem.

 

Vairāk informācijas par ShieldPlus tehnoloģiju un antibakteriāliem interjera audumiem skatīt www.antibakterialiaudumi.lv vai rakstīt barbara@mf7.lv.