PV2 250x200 Dpi laukAXOR-250x200-Dpi-laukAMfurnitura 250x200 Dpi laukIntarsija 250x200 Dpi laukir-250x200-Dpi-lauk

Latvijas mebeles 250x200 Dpi laukLatArch 250x200 Dpi laukDizaina sala 250x200 Dpi laukLTRK 250x200 Dpi laukLatBuvn 250x200 Dpi lauk DELFI-250x200-Dpi-laukBT1 250x200 Dpi lauk

 

IZCILĪBAS BALVA KULTŪRĀ 2016

km_izcilibas_balva_2016

Svinīgā ceremonija, kuras laikā tiks nosaukti un sveikti „Izcilības balvas kultūrā 2016” balvas ieguvēji, notiks 12. decembrī plkst. 18:00, Latvijas Mākslas akadēmijā.

Kultūras ministrija jau trešo gadu pēc kārtas pasniegs Izcilības balvas kultūrā. Balvu par starptautiskiem sasniegumiem ik gadu piešķir trim izciliem kultūras pārstāvjiem, kurus nosaka nozaru profesionāļi Nacionālajā kultūras padomē.

Šogad laureātiem balvas pasniegs Latvijā pazīstamas personības – leģendārā ansambļa „Turaidas roze” solisti Olga Rajecka un Uģis Roze, mākslinieku tandēms Ivars un Inese Mailīši, kā arī pavārmākslas meistars Mārtiņš Rītiņš. Izcilības balvas pasniegšanas ceremoniju šogad būs iespējams vērot tiešraidē portālā Delfi 12. decembrī no pulksten 18.00.

Šī gada Izcilības balvas sauklis ir “IZ CELIES”, kas apzīmē laureātu unikālo un neatsveramo ieguldījumu Latvijas kultūras ainavā, izceļoties tajā kā īpaši augstām virsotnēm. Šajā moto ietverts arī aicinājums ikvienam Latvijas kultūras un sabiedrības pārstāvim pacelties virs ikdienības un augt pilnveidojoties kā Latvijas dižozolam, kas izaudzis no zemē iedēstītas sīkas sēklas un gadu gaitā briedinājis savu izturību, tiecoties pretī augstumiem, tomēr saglabājot stingru pamatu zemē. Balvas dizainu radījis mākslinieks Kristaps Andersons. No lapegles veidotais cilvēka tēls kustas pa dzīves ceļu, pārdzīvodams Spriedzi starp Dabisko kārtību un cilvēka priekšstatu.

Par Izcilības balvu kultūrā:
Izcilības balva kultūrā tika iedibināta 2014.gadā pēc kultūras ministres Daces Melbārdes aicinājuma, Latvijas Radošo savienību padomes iniciatīvas un ar Nacionālās kultūras padomes atbalstu, lai ik gadus izvērtētu un godinātu nozīmīgus starptautiska mēroga panākumus kultūrā.

Balvas piešķiršanas mērķis ir izteikt Latvijas valsts atzinību par izciliem starptautiska mēroga sasniegumiem kultūrā, kas devuši būtisku ieguldījumu Latvijas kultūras vērtību popularizēšanā, veicinājuši pozitīvu Latvijas tēlu, cēluši Latvijas prestižu pasaulē un kultūras vērtību Latvijas sabiedrībā. Ik gadu var tikt piešķirtas ne vairāk kā trīs Izcilības balvas kultūrā, katra 7 000 eiro apmērā pēc nodokļu nomaksas. Balva tiek piešķirta par vienu starptautisku sasniegumu kultūrā vai sasniegumu kopumu pēdējo divu gadu periodā.

Uz Izcilības balvu kultūrā var pretendēt fiziskas un juridiskas personas vai šādu personu apvienības, kuru individuālais vai kolektīvais starptautiska mēroga veikums vai sasniegums kādā no kultūras jomām (literatūra un grāmatniecība, teātris, kino, vizuālā māksla, dizains, arhitektūra, mūzika, deja, kultūras mantojums, kā arī starpnozare – vairāku kultūras apakšnozaru vai kultūras un citas nozares mijiedarbe) atbilst šādiem kritērijiem:

  • iegūts apbalvojums starptautiskos un profesionāli prestižos konkursos, festivālos u.c. profesionāla novērtējuma pasākumos kultūras jomā;
  • Latvijas mākslinieku vai kolektīvu veikums (viesizrādes, izstādes u.c. pasākumi) guvis plašu rezonansi ārzemēs, veicinājis Latvijas prestižu pasaulē un kultūras vērtības apziņu Latvijas sabiedrībā;
  • starptautiska mēroga izcils veikums Latvijā piesaistījis plašu starptautisku uzmanību un radījis rezonansi pasaulē, veicinot Latvijas un ārvalstu kultūras telpu sadarbību un mijiedarbību.

Nacionālā kultūras padome izvērtē pretendentu pieteikumus slēgtās sēdēs, kurās tiek pieaicināts Ārlietu ministrijas pārstāvis, un drīkst pieaicināt arī ekspertus ar padomdevēja tiesībām. Nacionālā kultūras padome vienošanās ceļā izvirza ne vairāk kā trīs priekšlikumus par Izcilības balvas kultūrā kandidātiem. Atšķirīgu viedokļu gadījumā priekšlikumus pieņem atklāta balsojuma veidā.

Priekšlikumus iesniedz kultūras ministram apstiprināšanai.

Balvas ieguvējus apbalvo Izcilības balvas kultūrā pasniegšanas ceremonijā, kuru organizē Kultūras ministrija sadarbībā ar tās pārziņā esošajām kultūras institūcijām.

Pirmā Izcilības balvas kultūrā pasniegšanas ceremonija notika 2014. gada 22. decembrī. 2015. gada 7. decembrī Izcilības balvas kultūrā pasniegtas:

  • Andrim Freibergam, scenogrāfam – par izciliem nopelniem Latvijas scenogrāfijas skolas attīstībā un tās  starptautisko panākumu kaldināšanā Prāgas Scenogrāfijas kvadriennālē;
  • Signei Baumanei, kinorežisorei – par animācijas filmas „Akmeņi manās kabatās” starptautiskajiem panākumiem, tostarp, iekļūstot  fināla divdesmitniekā  un sasniedzot visu laiku labāko Latvijas filmu rezultātu ceļā uz  ASV Kino akadēmijas balvu „Oskars” kategorijā „Labākā ārzemju filma”;
  • Ivetai Apkalnai, ērģelniecei – par spilgtu un panākumiem bagātu radošo darbību Latvijā un pasaulē, kā arī par iniciatīvu un ieguldījumu Latvijas ērgeļmūzikas dzīvē, organizējot ērģeļmūzikas festivālu un sarūpējot jaunas ērģeles Latgales vēstniecībai GORS.

Vairāk info Kultūras ministrijas un Latvijas Mākslas akadēmijas mājaslapās.