Gadsimts modē Latvijā. Izglītojošais cikls. Sarunas-lekcijas

Lilija_Stengele_fons

Latvijas Modes palāta sadarbībā ar Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeju (Skārņu ielā 10/20, Rīgā) aicina uz sarunu ciklu “Modes procesi Latvijā 1920.–1930. gados“, kas norisināsies projektā “Gadsimts modē Latvijā”  kā Latvijas valsts simtgades programmas notikums.

Latvijas Modes palātas iniciētais izglītojošais cikls “Modes procesi Latvijā” piedāvā iespēju iepazīt Latvijas vēsturi caur konkrētas nozares prizmu. Vairākās sarunās-lekcijās plašai auditorijai tiks izceltas un kopīgi apspriestas ar modi saistītas būtiskas parādības, ko Latvija piedzīvojusi laikposmā no 1918. līdz 2018. gadam. Klausoties aizraujošus stāstījumus un iesaistoties diskusijā, apmeklētāji atklās daudz interesanta par modes jaunradi, ievērojamām personībām un notikumiem Latvijas vēsturē gadsimta garumā.

Cikla pirmā sesija ar nosaukumu “Modes procesi Latvijā 1920.–1930. gados” aptvers tā saukto “zelta laikmetu”, kad Latvijā sievietes lepojās ar pašaustu audumu tērpiem, kurus bija darinājušas Parīzē skolojušās modistes. Kad elegance, manieres, īpaši radīti smalki tērpi, pastaigas pa bulvāriem un sēdēšana kafejnīcās bija teju katras dāmas obligāta kvalitatīvas dzīves sastāvdaļa. Tas bija divdesmit gadus ilgs periods, kurā Latvijas tekstila industrija piedzīvoja ļoti strauju attīstību: faktiski viss apģērba, apavu un aksesuāru ražošanas cikls tika nodrošināts uz vietas, tepat Latvijā.

11. aprīlī plkst. 17.00 ciklu atklās saruna-lekcija “Modes ietekmes avoti – radošas personības un mode“, kurā mākslas vēsturniece EDVARDA ŠMITE stāstīs par Latvijas radošo eliti, bohēmu un modi, savukārt Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja Tērpu un aksesuāru krājuma glabātāja LIGITA KALNIŅA dalīsies pārdomās un vizuāli demonstrēs tēmu “192 0.–1930. gadi apģērbu un aksesuāru kolekcijās Latvijā”. Abu pētnieču stāstījumam sekos sarunas, kuras moderēs Latvijas Modes palātas valdes priekšsēdētāja, projekta “Gadsimts modē Latvijā” kuratore DITA DANOSA.

Cikla otrā tikšanās plānota 2. maijā plkst. 17.00 un būs veltīta tēmai “Modes notikumi un preses ietekme“. Šoreiz vakara dalībnieku uzmanības centrā nonāks balles, citi izklaides un atpūtas pasākumi, ap kuriem koncentrējās modes dzīve 20.–30. gadu Latvijā un ko regulāri atspoguļoja tā laika preses izdevumi. Jāņa Akuratera muzeja pētniece MAIRA VALTEREiepazīstinās ar šī perioda spilgtākajiem rakstniekiem, viņu literāro sniegumu, kultūras un saviesīgo dzīvi, akcentējot arī noteiktu ietekmi uz modi. Muzeja otra viešņa būs žurnāla “Pastaiga” galvenā redaktore INITA SAULĪTE-ZANDERE ar ieskatu tēmā “Modes mediji: saturs un ietekme”.

Noslēdzošā saruna ciklā “Modes jaunrades veidotāji Latvijā” notiks 30. maijā plkst. 17.00. Tajā tiks stāstīts un diskutēts par nozares politikas īstenotājiem – saloniem, modistēm, veikaliem, modes dzīves notikumiem un tērpu valkātājiem. Tikšanos ievadīs DITA DANOSA, kura dalīsies savas dzimtas personiskajā pieredzē. Viņas vecvecmammai Olgai Danosai 20. gadsimta 30. gadu beigās piederēja viens no vadošajiem modes saloniem Rīgā. Saruna turpināsies ar citu populāru modes namu apskatu, kuru starpā minams gan Plauža salons, gan Hermīne Spainis-Balodis, gan Eglītis utt. Diskusijā piedalīsies INITA SAULĪTE-ZANDERELIGITA KALNIŅA u.c.

Uz sarunām Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā aicināts ikviens interesents!

Marija-Leiko-m Maris-Vetra-m Mikelis-Valters-m Milda-Brehmane-Stengele-m Voldemars-Ancarovs-Kadikis-mLilija-Erika-m

Ieeja visās lekcijās BEZ MAKSAS.

Interesentus lūdzam pieteikties iepriekš, izmantojot Latvijas Modes palātas profilu sociālajā tīmeklī Facebook: “Latvijas Modes palāta / Latvian Fashion Chamber“.

Plašāku informāciju iespējams skatīt šeit >>>