LatArch 250x200 Dpi laukDizaina sala 250x200 Dpi laukLTRK 250x200 Dpi laukLatBuvn 250x200 Dpi lauk DELFI-250x200-Dpi-laukBT1 250x200 Dpi lauk

 

Eduarda Vītola darbu izstāde ZINĀMAIS UN NEZINĀMAIS Jūrmalā

papardes_zieds

Operas scenogrāfam, dekorāciju darbnīcas vadītājam, kostīmu māksliniekam,  Mākslas Akadēmijas pasniedzējam, grāmatu ilustratoram, akvarelistam Eduardam Vītolam (1877-1954) veltītā izstāde “Eduards Vītols. Zināmais un nezināmais”, apskatāma Jūrmalas pilsētas muzejā līdz 10.februārim, tā atklāta 2019. gada 10. janvārī.

Mākslinieks ir radījis darbus arī dizaina jomā – izstrādājis metus mēbelēm, rotām un metālkalumiem, arī Kuzņecova un Jesena porcelāna traukiem.

Šajā izstādē apskatāmi galvenokārt scenogrāfijas virziena darbi. To veido scenogrāfs Ivars Noviks, kuratore ir mākslas zinātniece Ingrīda Burāne, kura atzīst, ka izstādi gaida ar ārkārtīgi lielu interesi. Vasaras periodā Burāne daudz laika pavadījusi arhīvos un muzeju krātuvēs un atradusi daudz interesanta, kas nebija zināms, gatavojot izstādi Limbažos.
“Jo man tā doma ir tāda – viņš ir tik daudzpusīga personība – Limbažos mēs parādījām viņu kā latviešu akvareļglezniecības skolas vienu no pamatlicējiem, bet šoreiz būs scenogrāfija – izstādes galvenais akcents – Eduards Vītols un Latvijas opera,” akcentē Burāne.
Eduarda Vītola devums mūsu kultūrā ir milzīgs. 20. gadsimta pirmajā pusē viņš darbojies ļoti daudzpusīgi, pirmās brīvvalsts laikā 17 gadus vadījis dekorāciju darbnīcu Latvijas Nacionālajā operā.
Interesanti, ka opera “Madame Butterfly” mūsu Baltajā namā joprojām skatāma viņa 1925. gadā radītajā scenogrāfijā un kostīmos.
Operā Eduards Vītols sāk strādāt 1918. gadā pēc operas vadības uzaicinājuma un tādējādi arī pārceļas uz dzīvi Latvijā no Pēterburgas. Viņam aiz muguras jau lieliska pieredze Pēterburgas Marijas teātrī, kā arī darbs Minhenē, Vircburgā un citās Vācijas pilsētās.
Izstādi Ingrīda Burāne arī dēvē par velti ne tikai Eduardam Vītolam, bet arī trīs simtgadēm, kas cieši saistās ar viņa personību. Un tā ir tikko nosvinētā mūsu valsts simtgade, kā arī operas simtgade un Mākslas akadēmijas simtgade, ko svinēsim šogad.
“Eduards Vītols ilgstoši bija Mākslas akadēmijas pedagogs gan pirmskara laikā, gan pēckara gados. Un es domāju, ka Purvītis, akadēmiju dibinot un uzaicinot Vītolu pie pamatu likšanas, zināja, ko viņš dara,” uzskata izstādes kuratore.

Vairāk par izstādi un mākslinieku lasīt šeit >>>

Jūrmalas pilsētas muzeja darba laiks:
pirmdiena, otrdiena – slēgts
trešdiena–svētdiena plkst. 10.00–17.00
Muzeja un izstāžu apmeklējums – bez maksas.
Informācijas centrs
tālrunis: 67761915
e-pasts: muzejs@jurmala.lv
Jūrmalas pilsētas muzeja 1. un 2. stāva telpas pieejamas apmeklētājiem ar funkcionāliem traucējumiem (ir pasažieru lifts).

Pie muzeja ēkas ir uzbrauktuve invalīdiem.

Pie muzeja ir autotransporta novietošanas laukumi.

Jūrmalas pilsētas muzejā un tā filiālēs – Aspazijas mājā un Jūrmalas brīvdabas muzejā tiek nodrošinātas ekskursijas zīmju valodā (iepriekšēja pieteikšanās pa tālr.: 26013121)