Līdz pieteikšanās termiņa beigām
Dienas
Stundas
Min.
Sek.


LatArch 250x200 Dpi laukDizaina sala 250x200 Dpi laukLTRK 250x200 Dpi laukLatBuvn 250x200 Dpi lauk DELFI-250x200-Dpi-laukBT1 250x200 Dpi laukAnitra_logo_mazs
AttelsR_250x200
Kronospan_250x200ACS_LV_AJ-Logo-mazais
sadolin_250x200

DIZAINS un SADARBĪBA

ddw2016_1

DĀNIJA
Pēdējos gados Ziemeļvalstu mēbeļu tirgus ir koncentrējies ap Stokholmā notiekošo mēbeļu mesi. Taču tā tas nav bijis vienmēr – savas vietējas nozīmes izstādes Kopenhāgenā un Helsinkos, un iespējams, vēl citur ir bijušas arī agrāk. Šobrīd savu vietu mēbeļu un dizaina pasaulē atkal piesaka Helsinki ar Helsinki Design Week un Habitare, kā arī Kopenhāgena ar northmodern.

Izmantojot Nīderlandes karalistes vēstniecības Latvijā piedāvājumu, es, kā Latvijas Dizaineru savienības pārstāvis, apmeklēju Kopenhāgenā notiekošo mēbeļu izstādi northmodern 2016. Tādā veidolā kā šobrīd, tā notiek kopš 2015. gada. Saknes gan meklējamas senākā pagātnē, kad Kopenhāgenā bija sava mēbeļu izstāde, kuras pastāvēšana tika izbeigta par labu Stokholmai.

Northmodern šobrīd ir neliela izstāde, kas vēl tikai veidojas un ir daļa no nekustamā īpašuma attīstītāju plāna veidot ap šo izstādi vidi, kur ikdienā tiek uzturēti dažādi radoši procesi, kā arī ir vide ērtai dzīvošanai.

Mans mērķis, apmeklējot northmodern, bija iepazīties ar izstādē pārstāvēto Nīderlandes dizaineru ekspozīcijām un veidot ciešākus kontaktus nākotnes sadarbībai. Lai to veicinātu, tika rīkota oficiāla pieņemšana pie Nīderlandes karalistes vēstnieka Dānijā Henk Swarttouw kunga. Vēstniecības loma šajā pasākumā bija būtiska – veidot kontaktu tīklu, apmainīties ar informāciju par iespējamo sadarbību un darījumiem.

Northmodern izstāde bija neliela un iekārtota divās hallēs. Galvenokārt dominēja mēbeles un apgaismojums, kā arī interjera aksesuāri no Dānijas. Neizpalika skolu ekspozīcijas, vieta diskusijām un prezentācijām, kā arī Danish Design Award ekspozīcija. Visa starpā ar īpašu Studio Truly Truly radītu vides objektu bija izceltas Nīderlandes dizaineru un uzņēmumu ekspozīcijas.

Viena no izstādes organizatoru iezīmētajām problēmām – sadarbība, tika izcelta vairākkārt. Šī problēma tika aktualizēta arī paneļdiskusijā par dāņu dizaineru vēlmi un spēju savstarpēji sadarboties. Bija izveidota speciāla ekspozīcija Design collaborations, ko veidoja vairāki industriāli ražotāji. Uzņēmumi bija pieaicinājuši dāņu arhitektu un dizaineri Lars Vejen-Jensen, lai izstrādātu katram ražotājam jaunu produktu, atbilstoši to tehniskajām iespējām, paverot ceļu jaunām idejām un jauniem klientiem.

Nīderlandes dizaina estētika ir atšķirīga no skandināvu, ko apliecināja arī northmodern pārstāvēto dizaineru darbi. Lai veicinātu Nīderlandes dizaina un biznesa atpazīstamību un noietu, northmodern piedalījās deviņi dizaineri un uzņēmumi no Nīderlandes. To skaitā Thier & Van Daalen, V3RS, Studio Mieke – Meijer, Jeroen Wand, Ontwerpduo, Vij5, Jelle Mastenbroek, Robert van Embricqs un Alex deWitte. Daļa no viņiem jau ir realizējuši savus produktus Latvijā, kā arī veido sadarbību ar Latvijas ražošanas uzņēmumiem.

Nīderlandi pārstāvēja uzņēmumi ar atšķirīgu pieredzi ārējos tirgos un pieeju savu darbu realizācijā.  Galvanokārt tie bija dizaineru veidoti uzņēmumi, kur dizaineri paši rada, izgatavo un realizē savus produktus. Kā izņēmums jāmin Vij5, kas piedāvāja gan savus, gan citu autoru darbus, nodrišinot kopīgu e-komercijas paltformu un izplatīšanu.

Ontwerpduo piedāvāja savus aksesuārus un minēja par dizainera izšķiršanos – radīt savus produktus un realizēt tos klientiem. Divas atšķirīgas nodarbes, kuras pie maza apjoma nevar atļauties deliģēt pat mazi dizaina preču uzņēmumi no valsts, kur pirktspēja ir krietni augstāka kā Latvijā.

Vairāki dizaineri bija eksponējuši savus darbus un piesaistījuši kopīgu aģenti, kura aktīvi strādāja gan izstādes laikā, gan pieņemšanā pie vēstnieka, lai pievērstu lielāku uzmanību saviem klientiem – dizaineriem un to darbiem.

Nīderlandē, līdzīgi kā Dānijā, aktuāla atkal kļūst produkta lokalizācija – vietējais dizains, vietējā ražošana un vietējie izejmateriāli. Šie elementi pašsaprotami palielina gala produkta cenu, bet tāpat kā Dānijā, tā arī Nīderlandē cilvēki ir gatavi un spējīgi par to maksāt.

Izstāde northmodern 2017. gadā notiks no 9. līdz 11. Maijam, www.northmodern.dk

NĪDERLANDE
Iespējas ir jāizmanto, tāpēc ilgi nedomādams piekritu apmeklēt Dutch design week 2016 (DDW), kas 2016. gadā notika no 22. līdz 30. oktobrim, Eindhovenā. Saplānoju savus darbus un lidojumu grafikus un devos ceļā, lai pirmo reizi apmeklētu šo izslavēto radošuma festivālu. Tiku uzaicināts uz Nīderlandi projekta Eindhoven365 ietvaros.

Pasākuma programma tika plānota vienai pilnai dienai, bet, tā kā tiešais reiss un Eindhovenu ir iepriekšējās dienas agrā rītā, tad kopumā man bija divas dienas dizaina nedēļas pasākumu apskatei.

Eindhovenā ierados agri no rīta, tāpēc nolēmu ceļu no lidostas līdz Inntel Art Hotel mērot kājām, kas atbilstoši google map datiem bija tikai 7 km. Šīs pastaigas laikā vēlējos labāk iepazīt pašu pilsētu un tās apkārtni, pilsētas plānojumu un arhitektūru. Iekārtojos viesnīcā, apgādāju sevi ar informatīvajiem dizaina nedēļas materiāliem, pāris stundām miega un pasākuma piedzīvojums varēja sākties.

Savas patstāvīgās programmas plānošanu uzsāku pilsētas centrā izveidotajā tirgū, kur nelielā kafejnīcā ieturēju pusdienas. Lai pakāpeniski iepazītu notiekošo, kā pirmo no 110 kartē atzīmētajiem pasākumiem izvēlējos apmeklēt nesenās  northmodern izstādes Kopenhāgenā laikā iepazīto Nīderlandes dizaineru darbnīcas un ekspozīcijas zāles.

Pirmā pietura pie Vij5, kura ekspozīcija bija veltīta uzņēmuma 10 gadu retrospekcijai. Saruna ar uzņēmuma dibinātāju un rīta pastaigas laikā gūtie iespaidi sāka veidot priekštatu par Eindhovenu – nelielu (piektā pēc iedzīvotāju skaita lielākā pilsēta valstī), post industriālu pilsētu, kuras apbūves lielu daļu šobrīd veido savu pamatfunkciju mainījušas Philips ražošanas ēkas. Dažādos bijušo rūpnīcu cehos un noliktavās iemitinājušies mākslinieki un dizaineri, kuri eksperimentē un rada. Draudzīga atkalredzēšanās ar Jeron Wand viņa darbnīcā, kur top gan autortehnikā veidotas finiera mēbeles, gan keramikas trauki.

Jāatzīmē, ka attālās pilsētas daļas, kur norit daudzie DDW pasākumi, savieno speciāli bezmaksas taksometri. Tie, dekorēti ar mākslas instalācijām, braukā pa pilsētu un nogādā vajadzīgajās vietās dizaina atkarīgos. Pie stūres – brīvprātīgie pilsētnieki, kuri nesaņemt par šo darbu atalgojumu un iesaistās pilsētas dizaina svētku radīšanā.

Labs stāsts, ko dzirdēt klātienē, ir par produkta lokalizēšanu Atelier NL salonā. Nīderlandē ir pašsaprotami, ka materiāliem un ēkām tiek piešķirtas jaunas funkcijas, pat baznīcai. Viena no salona veidotājām Lonny van Ryswyck stāstīja par dažādu krāsu māla plāksnītēm, kam atzīmēta precīza vieta izejvielas ieguvei, tādējādi parādot lokālo krāsu bagātību. Plāksnītes izmantotas, lai ar pūļa finansējuma palīdzību iegūtu līdzekļus baznīcas ēkas iegādei. Tāpat uzzināju par pūsta stikla kolekciju Zandmotor, kas izgatavota no Nīderlandes piekrastē iegūtām smiltīm. Katra lieta ir ar savu ļoti lokālu un izpētē pamatotu stāstu.

Liela interese, apmeklējot DDW, bija uzzināt, cik tālu Nīderlandes dizaineri ir tikuši ar IoT (Internet of Things) un īpaši ar tā integrāciju mēbelēs. Viens stāvs Stripj-S/ Veemgebouw ekspozīcijā bija veltīts tieši tam – VR (Virtual Reality), spēlēm un IoT. Pirms ieiešanas slēgtajā pasākuma daļā bija izvietota Studio Bas Sala ekspozīcija – sols ar integrētiem sensoriem Big Data Furniture. Jāsecina, ka IoT + mēbeles vēl ir sava ceļa sākumā un dizaineriem ir plašas iespējas jauniem risinājumiem..

DDW priekšrocību redzu, ka tās laikā turpat nenotiek citi lieli nozaru pasākumi, kā tas ir Stokholmā vai Milānā. Var veltīt laiku un uzmanību studentu dizaina darbiem Eindhovenas Dizaina akadēmijā, studijās un salonos.

Atgriežoties pie Eindhoven365 – tā ir mārketinga organizācija, kas kopš 2012. gada veicina Eindhovenas kā tehnoloģiju, dizaina un zināšanu pilsētas atpazīstamību, akcentējot šo trīs elementu sadarbību. Īpaši DDW tika izveidota pakalpojumu kopums, kas ļauj pilsētas viesim profesionāla gida pavadībā apmeklēt nozīmīgus dizaina nedēļas pasākumus, nodrošinot pilnu servisu.

Dienas noslēdzās ar teatralizētu izstādi – šovu – vakariņām „Maarten Baas Makes Time, Sergio Herman Makes Food”. Katrs no autoriem ir savas jomas zvaigzne Nīderlandē un pasaulē, un to sadarbība rada jaunu, vēl nebijušu, pieredzi.

Nākamā Dutch Design Week 2017 norisināsies 21. – 29. oktobrī, www.ddw.nl