Līdz pieteikšanās termiņa beigām
Dienas
Stundas
Min.
Sek.


LatArch 250x200 Dpi laukDizaina sala 250x200 Dpi laukLTRK 250x200 Dpi laukLatBuvn 250x200 Dpi lauk DELFI-250x200-Dpi-laukBT1 250x200 Dpi laukAnitra_logo_mazs
AttelsR_250x200
Kronospan_250x200ACS_LV_AJ-Logo-mazais
sadolin_250x200

Latvijas Architektūra. Dizains no metāla

Latvijas_Arhitektura_metala_dizains

Iepriekšējā gadsimta 60. gadu sākumā vietējie progresa pārstāvji Rietumos nolūkoto dizaina ideju Latvijas Mākslas akadēmijas (tolaik Valsts mākslas akadēmija) sienās iemānīja viltīgi, vispirms nodibinot Metālmākslas nodaļu. Tikai dažus gadus vēlāk tā tika sakabināta ar Rūpnieciskās mākslas nodaļu – zem šī tautsaimnieciski pārliecinošā nosaukuma paslēpa dizaina izglītības programmu. Tostarp Metālmākslas nodaļa akadēmijā turpināja pastāvēt un arī tagad nav zaudējusi vēsturisko sasaiti ar dizainu – tagad tā ir viena no Dizaina nodaļas apakšnozarēm, kamēr citas lietišķās izglītības jomas (stikla māksla, keramika) administratīvi padevušās Vizuāli plastiskās mākslas nodaļas jumtam.

Arvīds Endziņš, kurš jau vairākus gadus akadēmijā vada Metāla dizaina apakšnozari, pārņēmis šo amatu no ilggadējā nodaļas vadītāja, sava skolotāja un kolēģa Jura Gagaiņa, pats ir uzskatāms šīs izglītības auglis. Nodaļas dibināšanas laikā gan vēl nebija dzimis, taču pēc pirmatnējas apmācības arodā toreizējā Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolas (tagad Rīgas Dizaina un mākslas vidusskola) Metālapstrādes nodaļā augstāko izglītību ieguvis Latvijas Mākslas akadēmijas metālistos un tūlīt arī sācis nodaļā strādāt par pasniedzēju. Endziņa studijas akadēmijā iekrita laikā, kad studenti kopā ar pārējo sabiedrību mītiņoja un plandīja karogus, bet politekonomiju un zinātnisko komunismu studiju programmā sāka aizstāt citi priekšmeti. Pirmie Rūpnieciskās mākslas nodaļas absolventi 60. gadu beigās sevi spoži pieteica ar industriāla rakstura diplomdarbiem un tūdaļ iekļāvās Latvijas mototehnikas, radiobūves un citu tehnisku izstrādājumu slavas kaldināšanā.

Turpinājumu lasiet šeit>>> Latvijas Architektūra “Dizains no metāla”.