Dizaina MANIFESTĀCIJA Latvijas prezidentūras ES Padomē laikā

Dizaina Manifestacija logo

Latvijas laikmetīgā dizaina ekspozīciju un notikumu cikls DIZAINA MANIFESTĀCIJA ir iedvesmojoša un vērienīga Latvijā radītā dizaina daudzveidības un pieejamības manifestēšana.

“Dizaina manifestācijas” izstāžu cikls – unikāls projekts atjaunotās Latvijas vēsturē, kas četrās savstarpēji saistītās izstādēs demonstrē Latvijā radītā dizaina nozīmīgākos starptautiskos sasniegumus pēdējos 15 gados, dizaina klātbūtni un potenciālu dažādās industrijās un sadzīves situācijās, kā arī lauž stereotipu par dizainu kā par elitāru parādību.

Pirmdien, 12.janvārī, plkst. 14:00 kultūras ministre Dace Melbārde Latvijas Nacionālajā bibliotēkā atklāja Latvijas laikmetīgā dizaina izstāžu cikla Dizaina manifestācija pirmo izstādi REPUTĀCIJA, savukārt ES Padomes mītnē Briselē – Justus Lipsius ēkā – šajā dienā tika atklāta Latvijas nacionālā dizaina ekspozīcija.

Latvijas prezidentūras ES Padomē laikā norisināsies plaša kultūras programma, kuras pamatvērtības ir laikmetīgums, izcilība un unikalitāte. Viens no programmas uzdevumiem ir Latvijas dizaina atpazīstamības veicināšana ārvalstīs. Tā īstenošanai tiks izmantota prezidējošo valstu tradīcija pusgada garumā stāstīt par sevi ES Padomes ēkā Briselē, kā arī prezidentūras mājās Latvijā – Gaismas pilī.

Ar šiem, kā arī citiem dizaina projektiem pasākumā 12.janvārī iepazīstināja prezidentūras kultūras un publiskās diplomātijas programmas vadītāja Selga Laizāne un dizaina biroja H2E mākslinieciskā direktore un abu ekspozīciju kuratore Ingūna Elere. Dizaina projekti, pateicoties Latvijas Institūtam, būs izdzīvojami arī digitālajā vidē, par to informēja Latvijas Institūta direktore Karina Pētersone un mediju aģentūras Inspired Digital izpilddirektors Artūrs Mednis.

Notikuma atspoguļojums >>> LTV.LV portalā.

Plašāku ieskatu prezidentūras prioritātēs kultūras jomā sniedza kultūras ministre Dace Melbārde, uzsverot kultūras un radošo industriju pozitīvo mijiedarbību ar citām nozarēm.

Dizaina Manifestacija cikls3_2

„Kultūra ir iedvesmas avots un radošu paņēmienu kopums inovāciju radīšanai un attīstīšanai ikvienā izaugsmes jomā. Tādēļ Latvijas prezidentūras laikā rosināsim domu apmaiņu par kultūras un radošo industriju pozitīvo ietekmi uz sociālo iekļaušanu, ekonomikas un vides ilgtspēju. Lai to nodrošinātu, ir jāstiprina radoša sadarbība starp kultūras un citām nozarēm, kā arī pašā kultūras sektorā,” norāda kultūras ministre.

Prezidentūras viesiem, kuri ieradīsies Rīgā, būs iespēja vērot Dizaina manifestāciju. Tas ir unikāls projekts atjaunotās Latvijas vēsturē, kas četrās savstarpēji saistītās izstādēs – REPUTĀCIJAHUMANIZĀCIJAINFORMĀCIJAun SITUĀCIJA – grafiskā ekspozīcijā demonstrē Latvijā radītā dizaina nozīmīgākos starptautiskos sasniegumus pēdējos 15 gados. Izstādes norādīs uz dizaina klātbūtni un potenciālu dažādās industrijās un sadzīves situācijās, laužot stereotipu par dizainu kā par elitāru parādību un rosinot sabiedrības diskusiju par ikkatra indivīda tiesībām uz dizainu.

Dizaina Manifestacija cikls2

Pirmā izstāde REPUTĀCIJA demonstrēs Latvijas dizaina nozīmīgākos sasniegumus, grafiski eksponējot dizaina objektus, kuri ieguvuši prestižas balvas starptautiskos konkursos. Ekspozīciju ciklu Dizaina manifestācija īsteno ar Kultūras ministrijas finansiālu atbalstu.

Dizaina Manifestacija cikls4_2

Cikla Dizaina manifestācija autoru grupa ir starpdisciplināra komanda: dizaina biroja „H2E” radītāji un vadošie dizaineri, Latvijas Mākslas akadēmijas mācībspēki Holgers Elers un Ingūna Elere, dizaina domāšanas trenere un Mākslas akadēmijas docētāja Barbara Ābele un uzņēmēja, Latvijas Modes palātas vadītāja un Banku augstskolas docētāja Dita Danosa. Ingūna Elere un Holgers Elers veidojuši arī Latvijas nacionālā dizaina ekspozīciju ES Padomes ēkā Justus Lipsius.

Dizaina Manifestacija cikls7_2

Latvijas prezidentūras kultūras programmu veidos apmēram 200 pasākumu, un tā būs vērienīgākā Latvijas kultūras izcilības prezentācija ārvalstīs kopš neatkarības atjaunošanas.

Izmantoti materiāli >>> www.dizainamanifestacija.lvwww.facebook.com/dizainamanifestacija

Intervija ar Barbaru Ābeli un Ingūnu Eleri Radio 1 raidījumā >>> Kultūras rondo